UN politika

Države članice Ujedinjenih naroda usvojile su, 2015. godine, Program održivog razvoja do 2030. godine koji sadrži sedamnaest ciljeva održivog razvoja s ciljem iskorjenjivanja siromaštva, borbe protiv neravnopravnosti i nepravde i rješavanja pitanja klimatskih promjena do 2030. godine. Ciljevi su održivog razvoja po prvi put univerzalno primjenjivi na sve zemlje, a EU se obvezala biti predvodnica u njihovoj provedbi. Više o održivom razvoju može se pronaći na mrežnim stranicama Ujedinjenih Naroda.

Programom održivog razvoja do 2030. godine postavljen je Cilj 12. – osigurati održive oblike potrošnje i proizvodnje. Odnosi se na promicanje djelotvornosti u korištenju resursa i energetske učinkovitosti, održive infrastrukture i pružanju pristupa osnovnim uslugama, zelena i dostojanstvena radna mjesta i bolju kvalitetu života za sve. Održiva potrošnja i proizvodnja pomažu postizanju ukupnih razvojnih planova, smanjenju budućih gospodarskih, okolišnih i društvenih troškova, jačanju konkurentnosti gospodarstva i smanjenju siromaštva. Održiva potrošnja i proizvodnja imaju za cilj s manje raditi više i bolje, povećanje blagostanja iz ekonomskih aktivnosti smanjenjem upotrebe resursa, degradacije i onečišćenja uz povećanje kvalitete života. To je moguće sustavnim pristupom i suradnjom dionika, a svakako i pružanjem odgovarajućih informacija primjenom standarda i eko-oznaka.

U sklopu navedenog cilja, pod-cilj 12.7. odnosi se upravo na promicanje prakse javne nabave koje su održive i u skladu s nacionalnim politikama i prioritetima. Indikator postignuća cilja 12.7. je broj zemalja koje provode politike i akcijske planove održive javne nabave.

Prema Izvještaju Ujedinjenih naroda za okoliš (UNEP) od 2022. za održivu javnu nabavu, zemlje članice su na putu ispunjenja navedenog cilja. Gledajući u brojkama, tijekom prikupljanja podataka, prvi puta u 2022. godini, 40 zemalja je izvijestilo da provodi politike održive javne nabave. Tijekom drugog prikupljanja podataka u 2022. godini, čak 67 zemalja je izvijestilo da provodi politike održive javne nabave.

U izvještaju za 2022. godinu, istaknuto je kako EU prednjači okolišnim politikama. Zemlje EU-a poput Francuske, Irske, Austrije, Belgije, Cipra, Danske, Italije i Nizozemske posebno se ističu sa postavljanjem obveznih održivih mjerila u javnim nabavama. Republika Hrvatska prvi puta usvojila određene politike održive javne nabave još 2014. godine te je u ovom izvještajnom razdoblju svrstana u kategoriju zemalja koje su u odnosu na prvo usvajanje politika održive javne nabave, ažurirale svoju politiku održive javne nabave više od jednom. Također, u odnosu na Izvještaj iz 2017. godine, Hrvatska se nalazi u kategoriji zemalja čije su se politike zelene i održive javne nabave održale i u 2021. godini.  Konačno, Hrvatska je i jedna od 33 zemlje koje na nacionalnoj razini prati ishode održive javne nabave.

UNDP je kao značajan naručitelj na tržištu izradio Strategiju nabave za održivi razvoj za period 2022.-2025. Ciljevi strategije postavljeni su kako slijedi:

  • rješenja za nabavu “prikladna za svrhu”,
  • poboljšanje razvoja kapaciteta nabave,
  • integriranje održive nabave,
  • optimiziranje usluga nabave u strateškim programskim sektorima te
  • iskorištavanje digitalizacije za učinkovitije procese nabave.